[LOGO]

Galeria Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Fotograficzne relacje z wydarzeń w Bibliotece Śląskiej

Jan Choroszy: Ojcze nasz - nasz

Data imprezy: 13 maja 2009 r.
Promocja książki "Ojcze nasz – nasz: przekłady, parafrazy i inne literackie opracowania Modlitwy Pańskiej (Wrocław, A. Linea, 2008). Promocję uświetnił program literacko-muzyczny pod tytułem „Ojcze nasz – nasz. Inspiracje”, na który składały się dawne polskie pieśni związane z modlitwą oraz poetyckie parafrazy i trawestacje, tworzone w rozmaitych okolicznościach przez chrześcijan wszystkich wyznań. Wykonawcy: Maria Zygmaniak-Lesiak (sopran) i Marek Pilch (fortepian). Wiersze recytowali Renata Kościelniak i Andrzej Wilk. Program poprowadził Jan A. Choroszy.

7 Photos

Od hajera do premiera - wspomnienia o Janie Mitrędze

Data imprezy: 28 kwietnia 2009 r.
Promocja tomu wspomnień poświęconego Janowi Mitrędze (1917–2007), byłemu ministrowi górnictwa i energetyki. Za czasów jego zarządzania przemysłem wydobywczym powstało wiele kopalń. Dla upamiętnienia jego zasług w rozwoju górnictwa jego dawni przyjaciele, koledzy i współpracownicy, a także ludzie z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa utworzyli Społeczny Komitetu Pamięci Jana Mitręgi i podjęli kilka inicjatyw. Jedną z nich było wydanie tomu: Od hajera do premiera: Jana Mitręgi portret ze wspomnień (Katowice, 2009). Autorami są Mirosław Słomczyński i Wiesław Wilczek. Znalazły się w niej wspomnienia wielu specjalistów górniczych i naukowców, którzy zetknęli się Janem Mitręgą podczas swojej pracy.

7 Photos

Spotkanie z Mordecaiem Roshwaldem

Data imprezy: 27 kwietnia 2009 r.
Spotkanie ze znanym filozofem, pracownikiem naukowym U.S. Minnesota (USA) oraz Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael), autorem wielu książek z dziedziny filozofii oraz literatury science-fiction – Mordecaiem Roshwaldem.

8 Photos

Monika Szwaja: Zatoka Trujących Jabłuszek

Data imprezy: 4 grudnia 2008 r.
Promocja książki Moniki Szwai "Zatoka Trujących Jabłuszek. Autorka spotkała się z czytelnikami Biblioteki Śląskiej.

21 Photos

Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem

Data imprezy: 24 listopada 2008 r.
Wojciech Kuczok spotkał się z czytelnikami Biblioteki Śląskiej, promując swą nową książkę: Senność (Warszawa, W.A.B., 2008). Spotkanie prowadziła dr Marta Cuber.

19 Photos

Spotkanie z Normanem Daviesem

Data imprezy: 8 września 2008 r.
Spotkanie Normana Daviesa z czytelnikami. Pisarz promował swą najnowszą książkę: Europa walczy 1939–1945. Nie takie proste zwycięstwo ("Znak" 2008). Z pisarzem i historykiem rozmawiali Małgorzata Szejnert i Włodzimierz Kalicki a spotkanie prowadził Maciej M. Szczawiński.

37 Photos

Opowiadania pełne pasji

Data imprezy: 4 czerwca 2008 r.
Promocja książki "Opowiadania pełne pasji" (Warszawa, Wydawnictwo MG, 2008) oraz spotkanie z wydawcą Ewą Dorotą Malinowską-Grupińską i jednym z autorów: Rafałem Grupińskim.

17 Photos

Żydzi gliwiccy

Data imprezy: 18 kwietnia 2008 r.
Promocja książki "Żydzi gliwiccy", wydanej przez Muzeum w Gliwicach. W spotkaniu uczestniczyli autorzy i wydawcy: Bożena Kubit, Leszek Jodliński, Dariusz Walerjański. promocji towarzyszył koncert pieśni i piosenek w języku jidysz w wykonaniu Urszuli Makosz z Zespołem.

27 Photos

Spotkanie z Edą Janotą

Data imprezy: 26 lutego 2008 r.
Wieczór poezji oraz promocja tomu poetyckiego Edy Janoty "Tolerancja Bogów" (Katowice, 2006). Spotkanie prowadził red. Maciej Szczawiński, wiersze czytała red. Maria Kempińska.

23 Photos

Henryk Pyka: Witraże Wiktora Ostrzołka

Data imprezy: 21 stycznia 2008 r.
Promocja książki ks. Henryka Pyki "Witraże Wiktora Ostrzołka" (Katowice, Księgarnia Św. Jacka, 2007). Monografia powstała z okazji jubileuszu 50-lecia twórczości jednego z najwybitniejszych polskich witrażystów.

18 Photos