[LOGO]

Galeria Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Fotograficzne relacje z wydarzeń w Bibliotece Śląskiej

Pola widzenia książki – Alchemia słów

Data imprezy: 31 lipca 2017 r.
Akcja artystyczna nawiązująca do twórczości grupy literackiej OuLiPo. Polegała na stworzeniu instalacji, która została zamieszczona w księgarni „Bookszpan” w Katowicach. Cytaty z literatury światowej zamieszczone w „maszynie losującej wiersz” zostały wybrane przez uczestników oraz prowadzącą warsztaty literackie. Akcja artystyczna organizowana przez Bibliotekę Śląską dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

16 Photos

Oprowadzenia po Gabinecie Alfreda Szklarskiego 12

Data imprezy: 4 lipca 2017 r.
Dzięki oprowadzeniu po Gabinecie Alfreda Szklarskiego dzieci miały okazję zapoznać się bliżej z postacią wybitnego twórcy literatury młodzieżowej, autora słynnego cyklu powieści o Tomku Wilmowskim. Prowadzenie: Martyna Kajdana.

6 Photos

Pola widzenia książki – wakacyjna odsłona projektu

Data imprezy: 3 lipca – 4 sierpnia 2017 r.
Wakacyjna odsłona projektu „Pola widzenia książki”. Artyści zaproszeni do współpracy: Piotr Kowalczyk, Małgorzata Jabłońska, Piotr Szewczyk, Mateusz Świstak, Barbara Wójcik-Wiktorowicz. Warsztaty realizowane w ramach projektu „Pola widzenia książki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

16 Photos

Dźwiękomalowanie 49 – koncert dla dzieci

Data imprezy: 3 lipca 2017 r.
Koncert muzyki klasycznej w ramach cyklu Dźwiękomalowanie (przy współpracy z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia).

12 Photos

Pola widzenia książki – spektakl teatralny

Data imprezy: 20 czerwca 2017 r.
Warsztatowy spektakl o szukaniu własnej tożsamości w grupie, a także o silnej potrzebie odczuwania niesamowitości w rutynie dnia. W projekcie udział wzięli uczniowie Klasy Aktywności Twórczej z Gimnazjum nr 1 im. ks. J. Szafranka. Reżyseria: Daria Sobik, Dramat: Mariusz Gołosz. Warsztaty realizowane w ramach projektu „Pola widzenia książki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

16 Photos

Pola widzenia książki – Literatura/Znak 3

Data imprezy: 20 czerwca 2017 r.
Warsztaty projektowe dla młodzieży gimnazjalnej, poświęcone piktografii (językowi znaków rysunkowych) i typografii (językowi znaków literowych i nieliterowych). Oba te języki to niezwykłe nośniki informacji. Uczestnicy dowiedzieli się jak je czytać, tworzyć, przekształcać, zamieniać w sztukę. Prowadzenie: Małgorzata Jabłońska. Warsztaty realizowane w ramach projektu „Pola widzenia książki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

16 Photos

Pola widzenia książki – Literatura/Taniec 4

Data imprezy: 12 czerwca 2017 r.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, czym jest kultura ludowa, zobaczyli jak często w literaturze pojawiają się odwołania do niej i jak jest ona przedstawiana. Uczniowie zdobyli wiedzę o polskich tańcach i muzyce ludowej, nauczyli się szukać informacji o nich, jak również poznali w praktyce przykłady polskich tańców tradycyjnych oraz muzykę, która im towarzyszy. Prowadzenie: Jakub Fedak. Warsztaty realizowane w ramach projektu „Pola widzenia książki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

17 Photos

Pola widzenia książki – Literatura/Grafika 3

Data imprezy: 12 czerwca 2017 r.
Spotkania warsztatowe oscylujące wokół grafiki oraz możliwości wykorzystania tej techniki w kontekście książki. Uczestnicy posługiwali się takimi technikami, jak linoryt i sucha igła. Prowadzenie: Krzysztof Rumin. Warsztaty realizowane w ramach projektu „Pola widzenia książki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

9 Photos

Pola widzenia książki – Literatura/Teatr 3

Data imprezy: 10 czerwca 2017 r.
Celem zajęć było zapoznanie młodych ludzi z szeroko rozumianą materią teatru i literaturą piękną. Ważnym elementem zajęć była zarówno nauka swobodnego poruszania się na scenie, praca nad głosem, jak i rozwój zdolności słuchania i reagowania na partnerów, budowanie zaufania w grupie oraz nabywanie otwartej postawy i pewności siebie. Prowadzenie: Daria Sobik. Warsztaty realizowane w ramach projektu „Pola widzenia książki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

14 Photos

Pola widzenia książki – Baśniowe tańce w mieście

Data imprezy: 10 czerwca 2017 r.
Akcja artystyczna nawiązywała do tradycji obecnych na Śląsku i roli pieśni w kształtowaniu kultury i przechowywaniu informacji o historii i tradycjach ludowych. Realizacja we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Dzieci i Młodzieży „Korczak”. Prowadząca: Katarzyna Dudziak. Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Pola widzenia książki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

16 Photos